�vodn� strana


JIRKOVI BORKOVI se v brance 1. FC Slovácko daří. Opisujeme ze Slováckého deníku.

Má za sebou životní půlrok. Osmnáctiletý brankář Slovácka Jiří Borek během několika měsíců udělal obrovský pokrok ve své slušně rozjeté kariéře. Posunul se mnohem dál.

Talentovaný boskovický rodák parádně zvládl přechod z dorosteneckého fotbalu do mužů, pod známými trenéry Drobiszem a Přibylem se dál zlepšuje a jde ve stopách mnohem známějších předchůdců Milana Heči a Matouše Trmala.

„Samozřejmě by to byl splněný sen, kdyby se mi něco takového povedlo. Momentálně se snažím na sobě pracovat a zlepšovat se ve všech ohledech, abych se posunul co nejdále,“ říká pro Slovácký deník skromný obdivovatel Manuela Neuera, Jordana Pickforda nebo Edersona Moraese. Borek je momentálně v hierarchii ligového týmu z Uherského Hradiště golmanem číslo tři, za béčko v osmi podzimních duelech hned pětkrát udržel čisté konto.

 

Podobnou bilancí se moc brankářů chlubit nemůže. Byl to váš nejpovedenější půlrok v kariéře?

Já si myslím, že se o tomto půlroce dá mluvit jako o mém nejvydařenějším. Zároveň jsem se na začátku sezony posunul do mužského fotbalu, což považuji za obrovský pokrok v mé kariéře. Za čistá konta jsem samozřejmě rád, i když musím říct, že to není jen moje zásluha. Může za to celý tým, který předvádí skvělé výkony, což potvrdili i v utkáních, ve kterých jsem vůbec nenastoupil.

Věkem patříte mezi dorostence. Jsou pro vás zápasy MSFL jiné, než v dorostenecké lize?

Podle mě se dorostenecké zápasy s těmi v MSFL nedají srovnávat. Ve třetí lize nastupuje velké množství zkušených a také mladých talentovaných hráčů, kteří už jsou vyspělejší než já. Z pozice brankáře je to jiné než pro hráče v poli. Úroveň zápasů je mnohem vyšší.

Mrzelo vás hodně, že třetí liga byla stejně jako ostatní nižší soutěže předčasně ukončena?

Samozřejmě mě to mrzí. Je to pro nás velká škoda, jelikož se nám velmi dařilo, což ukazovalo i naše postavení v tabulce.

Přejděme k vám. Cesta do Slovácka vedla z Boskovic přes Vyškov. Kdo vám v kariéře nejvíce pomohl?

Určitě to byl můj otec, který mě taky k fotbalu přivedl. Začínal jsem jako útočník, ale později jsem se přesunul do brány a už jsem v ní zůstal. Za dobu, co fotbal hraji, jsem měl spoustu trenérů a od každého jsem si dokázal vzít něco, co mě posunovalo dál. Nevypichoval bych jednoho, ale řekl bych, že na své fotbalové cestě jsem byl obecně obklopován dobrými lidmi a trenéry. Na začátky v Boskovicích vzpomínám velmi rád. Pořáď udržuji s kluky kontakt a mám s nimi velmi dobré vztahy.

Slováckem prošla řada výborných golmanů. Naposledy to byli Heča s Trmalem, kteří si svými výkony vysloužili angažmá ve větších klubech. Je to pro vás velká motivace?

Samozřejmě by to byl splněný sen, kdyby se mi něco takového povedlo. Momentálně se snažím na sobě pracovat a zlepšovat ve všech ohledech, abych se posunul co nejdál. Tudíž nemám jeden specifický cíl.

Ve Slovácku na pozicích trenérů působí dva bývalí ligoví golmani Petr Drobisz s Lubošem Přibylem. Jaké jsou tréninky pod jejich vedením?

Pod trenérem Drobizsem jsem trénoval v dorostu a nyní se připravuji pod trenérem Přibylem. Oba jsou to zkušení brankáři, což je pro mě výborné. Snažím se vnímat všechny jejich rady. Plnit to, co mi říkají, abych se dostal co nejdále. Jelikož jsou to bývalí ligoví brankáři, tak věřím, že všechny jejich rady opravdu mají smysl a dokážou mi v mém rozvoji pomoct. Samozřejmě je pořád na čem pracovat, takže se zaměřujeme na věci, které mi dělají problém. V dnešní době je ve fotbale u brankařů důležitá hra nohou, takže na tom taky hodně pracujeme.

Nyní jste ve Slovácku golmanem číslo tři. Láká vás posunout se ještě výš? Jaké to je být v kabině s Kadlecem, Petrželou a dalšími zkušenými borci?

V létě se mi povedlo dostat se do kádru, což je pro mě obrovský posun, za který jsem velmi rád. Už na jaře jsem se párkrát účastnil treninků prvního týmu, takže když jsem v létě přišel do kabiny, už jsem kluky znal. Celá kabina je plná dobrých borců a pro mě je čest, že s nimi mohu v kabině být a učit se od nich. Je to skvělý pocit.

Jak vnímáte současnou situaci ohledně pandemie? Udržujete si od kamarádů z mimofotbalového prostředí větší odstup nebo se s mimi normálně scházíte?

Současná situace je dost komplikovaná. Naštěstí nám alespoň povolili trénovat a hrát, což je podle mě velké pozitivum. Jelikož jsem skoro každý den na treninku nebo mám on-line školu, tak na scházení s kamarády nemám moc času. A když chvilku mám, tak ji radši trávím s rodinou.

Nechybí vám jako mladému člověku víc zábavy a volnosti? Máte v klubu nastavena přísná pravidla?

To že jsou zavřena kluby, bary a podobně mi vůbec nevadí. Nikdy jsem na tento druh zábavy nebyl a volné víkendové večery radši trávím doma hraním počítačových her s kamarády. Pravidla žádná nemáme, každý je zodpovědný sám za sebe. Ale myslím, že každý dělá maximum pro to, aby se zbytečně nenakazil.

Už víte, jak prožijete Vánoce? Stihnete vůbec dárky, když se liga hraje až do 23. prosince a obchody jsou navíc nyní zavřené?

Vánoce budu trávit doma s rodinou. V dnešní době, i přestože není zrovna teď jednoduchá, je naštěstí velké množství možností, jak dárky obstarat. Takže to myslím nebude problém. (úsměv)

 

 


© 2014 FC BOSKOVICE. V�ECHNA PR�VA VYHRAZENA.  CREATED BY WWW.BIZMARK.CZ