�vodn� strana


Z Mozartova města vezeme dva poháry.

O víkendu 7.- 9. června se hned tři mládežnické týmy FC Boskovice zúčastnily turnaje v rakouském Salzburgu. Už den před samotným kláním jsme se všichni, hráči i rodiče co by fanoušci vydali na prohlídku místní Red Bull Areny, ve které působí klub Red Bull Salzburg, který získal šest rakouských titulů v řadě za sebou a pravidelně působí v evropských pohárech. Navštívili jsme nejen tribuny, ale i PRESS centrum, VIP prostory, obě šatny a měli jsme možnost projít tunelem na hrací plochu jako hráči při nástupu na zápas.

V sobotu dopoledne byl slavnostní nástup ve fotbalovém areálu, kde se odehrával samotný turnaj. Klání se zúčastnily týmy z deseti zemí, ale největší zastoupení nemělo kupodivu domácí Rakousko, ale Česká republika. A jelikož týmy z Česka byly i sportovně hodně úspěšné,  tak to zejména druhý den vypadalo, jakoby se v Salzburgu odehrávalo nějaké mistrovství České republiky.

V kategorii mladších přípravek hrálo 16 týmů, které odehráli nejprve zápasy ve skupinách a podle nich byly na druhý den rozděleny do pavouka o 1. - 8. místo anebo 9. -16. místo.

V celém turnaji byly dva týmy, které o parník převyšovaly všechny ostatní Kohouti Rokycany a německý Böblingen. Samozřejmě jsme oba vyfasovali hned ve skupině.

První zápas byl pro nás tvrdý náraz, naši kluci si museli zvyknout na větší hřiště, systém 6+1 a hned první zápas proti budoucím vítězům turnaje z Rokycan. Prohráli jsme 6:0 a nebylo jednoduché kluky psychicky povzbudit do dalšího utkání. V něm jsme však porazili rakouský Spitz Altach 3:2, potom jsme prohráli vysoko s budoucím finalistou z Německa a dostali se tak do skupiny o 9. -16. místo. Druhý den jsme se zlepšili, vyhráli jsme skupinu a postoupili do zápasu o 9. - 10. místo, kde nám Spitz Altach oplatil těsnou porážku výsledkem 1:0. Z mého pohledu je výsledek turnaje dobrý, zaplatili jsme nováčkovskou daň, kluci poznali i jiné soupeře, tak jsme odjížděli nakonec spokojeni. Pro mladší přípravku to byla dobrá zkušenost před zápasy Krajského finále ve středu ve Slavkově.

Starší žáci hráli svoje mače na 30 km vzdáleném stadionu, takže jejich boje a taktiku tlumočím z vyprávění trenéra Milana Stryy. Pod jeho vedením se naši kluci dostali už po dvou zápasech do semifinále a v posledním zápase ve skupině hráli s dánským soupeřem, který byl největším favoritem turnaje. Milan do tohoto zápasu postavil spíše hráče, kteří si zatím na turnaji příliš nezahráli a prohra 5:0 soupeře dost ukolébala ... ještě večer před hotelem Milan, který navštěvuje pravidelné kurzy angličtiny na soupeře halekal: „See you tomorrow in final“, že se potkáme zítra ve finále a v tváři dánských mladíků to vyvolalo pobavený úsměv. Moc nechybělo, aby jim v neděli zhořkl, oba týmy se opravdu potkali ve finálovém zápase a ten po vyrovnaném průběhu dospěl do prodloužení, kde pouze břevno zastavilo střelu Libora Opluštila a rozhodlo se až po penaltového rozstřelu. Tam jsme dokonce po první sérii vedli 1:0. Bohužel, nakonec penaltová loterie vyzněla pro dánského soupeře. Nevadí, vezeme druhé místo.

Mladší žáci suverénně vyhráli základní skupinu bez jediného obdrženého gólu, v nedělním semifinále nastoupili proti Sušici... vedli jsme rychle 2:0, po té inkasovali jediný gól na celém turnaji, ale ve velmi hektickém a ze strany soupeře nervózním zápase jsme výbornou taktickou hrou protivníka do šancí nepustili a slavili postup do finále. Tam jsme proti Valašskému Meziříčí fandil celý tým mladší přípravky s rodiči a vytvořili našim hráčům neskutečný kotel. V něm jsme po vedoucím gólu hned ve 3. minutě málem zbořili areál a kluky hlasivkami dotlačili po výsledku 1:0 k vítězství v celém turnaji !!!

Tady si neodpustím jednu poznámku: Trenér Vladimír Petrů ... často se spolu o fotbale bavíme, ne na všechno máme stejný názor, ale už před třemi lety jsme napsal, že Vláďa má výsledky opravdu famosní. Tehdy mi někteří oponovali, že měl štěstí na silný ročník a nyní s ročníkem 2006, kde tolik talentů není  ty výsledky nezopakuje. V krajském přeboru, který je už dost vysokou a kvalitní soutěží jeho tým skončil na skvělém druhém místě, nyní úspěch z mezinárodního turnaje. A hlavně kvalitativní individuální růst jednotlivých hráčů, kteří se posunuli o level výše.

Všem našim účastníkům blahopřejeme. Boskovice si udělaly v Mozartově městě dobré jméno.

Zájezd do Salzburgu se uskutečnil za podpory Jihomoravského kraje, JmKFS, OFS Blansko a ČUS na okrese Blansko.

Text Pavel Menšík


© 2014 FC BOSKOVICE. V�ECHNA PR�VA VYHRAZENA.  CREATED BY WWW.BIZMARK.CZ